W co graliśmy na festiwalu GRAMY?

5/29/2015

Jakiś czas temu, weekendowo (16-17.05) udaliśmy się na największe spotkanie miłośników gier planszowych w Polsce, czyli Festiwal GRAMY...O festiwalu słów kilka: Po zeszłorocznym festiwalu wiedzieliśmy czego się spodziewać i nie zawiedliśmy się. Oczywiście, stołów jak zwykle brakowało, ale mimo tego w ciągu dwóch dni grania, tylko jedną partię rozegraliśmy na ziemi ;) Gry, tak jak poprzednio, można było zakupić tylko na stoisku Rebel.pl, ale promocje nie były jakieś rewelacyjne, dlatego - tak jak wcześniej zakładaliśmy - do domu wróciliśmy z pustymi rękami. Od początku nastawialiśmy się przede wszystkim na granie, granie, granie... Dlatego nie uważamy tego za jakiś minus. O dostępności jedzenia nie będziemy się rozpisywać, bo nie ma nawet o czym... Dwa/trzy food trucki (z fast foodami) z bardzo małą ofertą. Dla grających od rana do wieczora, to trochę za mało. Edycja zeszłoroczna w Gdańsku pod tym względem miała ciekawszą ofertę. Na szczęście sytuację ratowało CH Riviera, które znajduje się zraz obok. Przejdźmy jednak do najważniejszego i najciekawszego, czyli do gier. W wypożyczalni było ponad 700 tytułów, w tym wiele z nich po kilka egzemplarzy!

Mieliśmy przyjemność zagrać w:

Megawojownicy (nowość)
Wcześniej nie słyszeliśmy o tej grze, ale zaintrygowało nas jej pudełko. A dokładniej to, że zamiast opisu na spodzie pudła, był nadruk przypominający podłogę na arenie... Jak się po chwili okazało, w tej grze walczy się na arenie, którą buduje się właśnie z pudełka! Ekstra pomysł. Rozegraliśmy walki każdą z dostępnych postaci (w trybie 2 osobowym i 3 osobowym) i było fajnie. Chociaż mamy kilka uwag co do równowagi (jak pokonać smoka?:D).


O co chodzi w grze:
Wcielamy się w 1 z 8 postaci i toczymy walkę na arenie za pomocą dostępnych kart. Zabieramy sobie żetony życia. Kto zbierze ich najwięcej - wygrywa.

Budowniczowie: Średniowiecze
Gra, która od początku była na liście "must play". Okazała się bardzo prostą i przyjemną gierką. Jest zapakowana w blaszaną puszeczkę, dzięki czemu plastikowe monety, które się w niej znajdują, wydają dźwięk jak prawdziwe pieniądze :) Fajnie byłoby mieć ją w swojej kolekcji.


O co chodzi w grze:
Budujemy różne budynki, maszyny i w tym celu zatrudniamy budowniczych. Za budowę zdobywamy monety, za które płacimy robotnikom.

Carcassonne
To pozycja, w którą grałam już jakiś czas temu i bardzo mi się spodobała. Jednak mimo moich zachwytów, opisów gry i próśb - Zerr był nieugięty i nie zgodził się na kupno. Pewnie dlatego, że ta gra bardzo przypomina moją ulubioną "Wilki i owce", za którą on nie przepada. Poza tym Carcassonne nie jest zbyt piękna, a on dość dużą wagę przykłada do tego aspektu. Jednak w końcu udało mi się przekonać go, żeby chociaż spróbował w nią zagrać. Niestety, poniosłam klęskę, bo rozgrywka nie była tak fascynująca, jak zapamiętałam...O co chodzi w grze "Carcassonne":
Budujemy z kafelków trakty, zamki, klasztory i zgarniamy za to punkty.

Mistakos
Inaczej "krzesełka". Gierka zręcznościowa, rozegrana trochę z "braku laku" i mega zmęczenia po całym dniu. Okazała się dość interesująca, odrobinę przypomina Jengę. Ale taką trochę na opak.O co chodzi w grze "Mistakos":
Budujemy wieże, konstrukcje z plastikowych krzesełek, tak aby się nie zawaliła.

Metropolia
Z początku instrukcja wydawała się zbyt skomplikowana, ale podołaliśmy i w końcu okazało się, że gra jest bardzo prosta i fajna. Jako nowicjusze graliśmy w wersję podstawową (bez dodatku "plus"), popełniliśmy kilka błędów (zbyt szybko zakup drugiej kostki), ale ogólnie bardzo nam się spodobało. Jest to kolejna gierka, która przy jakiejś dobrej okazji wyląduje u nas na półce.


O co chodzi w grze:
Kupujemy różne miejsca (sklep, las itd), dzięki którym mamy zysk i możemy kupować kolejne lokacje. Rozbudowujemy swoje miasto i zgarniamy zyski za wyniki na kościach odpowiadające kartom.

Kragmortha
Już w zeszłym roku ta gra bardzo przykuła naszą uwagę, ale nie mieliśmy pojęcia o co w niej chodzi. Tym razem mieliśmy okazję w nią zagrać i nim się obejrzeliśmy, było już za późno żeby się wycofać. Jest to śmieszna gra towarzyska, w której dostaje się kary! Tak oto skończyliśmy z kartą na głowie i między kolanami, krabimi rękoma, zrośniętymi palcami...


O co chodzi w grze:
Jesteśmy goblinami, które buszują w bibliotece Mrocznego Władcy. Staramy się zebrać jak najwięcej ksiąg, ale naszemu Władcy się to nie podoba i... Wymierza nam kary.

Vudu (nowość)
Myśleliśmy, że "Kragmortha" była hardcorowa, ale byliśmy w błędzie... Dopiero "Vudu" dało nam popalić! Mieliśmy przyjemność zagrać w tę grę z panem ze stoiska Black Monk, który błyskawicznie wyjaśnił nam zasady i prowadził przez całą rozgrywkę. Musieliśmy mieć niezłe miny, gdy pojęliśmy, że znów wpakowaliśmy się w tak szaloną grę :) Tym razem śmiechu było co nie miara! Naprawdę! Rzucaliśmy na siebie klątwy, których nazwy były prześmieszne, a ich działanie tym bardziej. Tak oto skończyliśmy piszcząc jak mysz, chodząc wokół krzesła, drapiąc się po głowie, dziękując zmyślonym fanom, klaszcząc, kaszląc itd... Bardzo fajna gra na spotkanie ze znajomymi :)O co chodzi w grze:
Rzucamy klątwy na innych graczy i zbieramy artefakty. 

Budowa Zamku (nowość)
Dzień wczesnej oglądaliśmy video recenzję tego tytułu i nasza reakcja (zwłaszcza Zerra) nie była zbyt pozytywna. Ale jak to zwykle bywa, ktoś całkowicie zapomniał, że to była TA gra, no i wylądowała na naszym stoliku. Okazało się, że rozgrywka jest przyjemna i nie wymagająca. Takie trochę "memory", ale bez dobierania w pary.


O co chodzi w grze:
Budujemy zamek, który składa się z 10 elementów (Kafel + 9 kart). Karty należy układać tak, by numery, które się na nich znajdują były coraz większe.

Gwiazdy są w Porządku (nowość)
Zaciekawił nas tytuł, więc postanowiliśmy ją wypróbować. Po walce z instrukcją, przystąpiliśmy do rozgrywki, która z początku wydawała się mega trudna. Nie poddaliśmy się jednak i po chwili zrozumieliśmy jak w nią grać. Gierka jest dość skomplikowana, wymaga dużej koncentracji, myślenia i planowania.


O co chodzi w grze:
Układa się 25 kafli z gwiazdami, księżycami itd., a następnie szuka konkretne układy, dzięki, którym przywołuje się potworki.

Small World Underground
Nie było innej opcji, musieliśmy zagrać w Small World, ale szkoda było nam po raz kolejny grać w podstawową wersję. Dlatego też byliśmy bardzo zadowoleni, gdy w wypożyczalni zobaczyliśmy pudło "Undergound". Co prawda bardzo już sfatygowane i po angielsku, a rozgrywkę musieliśmy przeprowadzić na ziemi... Potem się okazało, że trochę źle graliśmy (tylko dwie "żółte koszulki", znały zasady tej gry, ale nie mogliśmy ich odnaleźć), ale i tak było fajnie.


O co chodzi w grze:
Podbijamy regiony, zwalczamy przeciwnika i zbieramy punkty zwycięstwa.

Lista gier, w które chcieliśmy zagrać była baaaardzo długa, ale wiadomo, że mimo sporej ilości godzin spędzonych na festiwalu, nie ma możliwości by tego dokonać. Bardzo chcieliśmy zagrać w "Lords of Xidit", "Seasons" i jeszcze kilka innych dużych gier, ale zabrakło czasu i cierpliwości do instrukcji... Może jeszcze kiedyś się uda.W przyszłym roku na pewno znów się udamy na ten festiwal, bo bardzo nam się podobało. Jeszcze nie wiemy czy wybierzemy się na jesienną edycję GRAMY w Gdańsku, która jest znacznie większa - pełno wystawców, nagroda dla gry roku i inne bajery. Mamy jeszcze trochę czasu do namysłu :)

Zobacz także:

0 komentarze