Najlepiej zarabiający pisarze 2013 roku!

12/19/2013


Stosunkowo niewielu pisarzy jest w stanie utrzymać się z pisania książek, jeszcze mniej trafia do elitarnego klubu najlepiej zarabiających pisarzy świata. 

Jak co roku „Forbes” opublikował listę dziesięciu najlepiej zarabiających pisarzy.


1. E L James – 95 milionów dolarów

2. James Patterson – 91 milionów dolarów

Tylko taki fenomen jak „Pięćdziesiąt twarzy Greya” mógł zepchnąć James Pattersona z pierwszego miejsca, które zajmował od kilku lat. Jedna na siedemnaście książek w twardej okładce sprzedawanych w Stanach jest autorstwa Pattersona. Patterson to właściwie cała instytucja – jego książki są współtworzone przez grupę pisarzy, rocznie ukazuje się ich około dziesięciu. W tym roku Patterson przekazał milion dolarów na pomoc dla niezależnych księgarni.


Autorce „Igrzysk śmierci” z pewnością pomogła bardzo popularna ekranizacja pierwszej części. Część druga właśnie wyszła na ekrany, co prawdopodobnie znaczy, że i w przyszłym roku pisarka znajdzie się w czołowej dziesiątce.

4. Bill O’Reilly – 28 milionów dolarów

Prezenter wiadomości w telewizji Fox News trafił na listę najlepiej zarabiających pisarzy po opublikowaniu thrillera o ostatnich godzinach życia prezydenta Lincolna – „Zabić Lincolna. Szokujący zamach, który zmienił Amerykę”. Po sukcesie debiutanckiej książki wydał kolejną: „Zabić Kennedy’ego. Koniec Camelotu”. Oba tytuły przez długi czas zajmowały pierwsze i drugie miejsce na liście bestsellerów „New York Timesa”, kolejna zapowiadana książka – „Zabić Jezusa”, ma szanse przebić je popularnością.


Danielle Steel pisze już od ponad czterdziestu lat! Jak dotąd, wydała 128 tytułów, średnio trzy rocznie. Większość z nich to romanse, ale są wśród nich książki dla dzieci, literatura faktu, a nawet tomik poezji. Łącznie sprzedano ponad 600 milionów egzemplarzy jej książek.

6. Jeff Kinney – 24 miliony dolarów

Autor „Dziennika cwaniaczka”, serii książek dla młodzieży, która ma już siedem części. Trzy z nich zostały sfilmowane.

7. Janet Evanovich – 24 miliony dolarów

Autorka powieści kryminalno-sensacyjnych. Szczególnie znana i przynosząca największy dochód jest seria o Stephanie Plum. Pierwsza część cyklu to „Jak upolować faceta? Po pierwsze dla pieniędzy”, w sumie w Polsce ukazało się już 8 tomów.

8. Nora Roberts – 23 miliony dolarów

Autorka od dawna popularna, świetnie odnalazła się na rynku ebooków – w 2012 sprzedała ponad 3 miliony cyfrowych kopii swoich książek, więcej sprzedała tylko E.L. James.

9. Dan Brown – 22 miliony dolarów

„Inferno”, szósta powieść Dana Browna, była najlepiej sprzedającym się tytułem pierwszej połowy roku. Mimo to nie zbliżyła się nawet do wyniku poprzednich bestsellerów autora – „Kodu Leonarda da Vinci” i „Zaginionego symbolu”.

10. Stephen King – 20 milionów dolarów

King miewał lepsze i gorsze lata, nie pisze tak dużo, jak niektórzy z autorów zajmujących miejsca w pierwszej dziesiątce. W tym roku ukazała się znakomita kontynuacja „Lśnienia” „Doktor Sen”.

źródło tekstu: lubimyczytac.pl

Zobacz także:

5 komentarze

 1. cóż tylko zostać pisarzem, ale za granicą :) niezłe sumy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. ciekawe statystki, bylam tego ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 3. E.L. James na 1 miejscu?! :o
  O borze zielony, szumiący....

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwłaczające pierwsze miejsce! I zaskoczony jestem, że King tak nisko - sądziłem, że będzie w czołowej trójce.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeśli to obecny stan portfela, to myślałem, że kwoty będą wyższe ^^

  OdpowiedzUsuń