Geneza – Chapman, Rebelka [recenzja]

10 października


„Geneza”, stworzona przez Nathana Chapmana i Jakuba Rebelkę, to połączenie ambitnej opowieści z wizualnym majstersztykiem. Wydana w Polsce przez Kulturę Gniewu, ta historia o sztucznej inteligencji, śmierci i wskrzeszeniu zaprasza nas do mrocznego świata, w którym człowiek musi stawić czoła owocom własnych decyzji i technologii, którą sam stworzył.

[Uwaga - recenzja zawiera spoilery]

Świat Po Śmierci? Tylko Dzięki Sztucznej Inteligencji

Głównym bohaterem „Genezy” jest David Adams, geniusz i twórca zaawansowanej sztucznej inteligencji. Po swojej śmierci zostaje wskrzeszony przez Chloe, androida, który pozostał mu wierny i trzymał się rozkazów nawet po jego odejściu. To dzięki Chloe, David wraca do życia – choć jego świat zmienił się nie do poznania. Co fascynujące, David nie wraca jako ten sam człowiek, którego pamiętamy – jego relacje z technologią, światem i samym sobą stają się kluczowymi elementami tej opowieści.




Zamiast klasycznych motywów religijnych czy cywilizacyjnych, „Geneza” porusza tematy związane z ludzką naturą w erze technologii. Fabuła krąży wokół kwestii śmierci, władzy nad życiem oraz odpowiedzialności twórcy za swoje dzieło – zwłaszcza gdy stworzona technologia zaczyna wymykać się spod kontroli.


Wizja Przyszłości, Która Zachwyca i Przeraża – Rebelka na Szczycie

Jakub Rebelka po raz kolejny udowadnia, że jest jednym z najciekawszych polskich twórców komiksowych - któremu (chwalić wydawców!) udało się wyjść poza ramy naszego kraju. Jego rysunki w „Genezie” tchną mroczną, dystopijną atmosferą, a zarazem pełne są przepychu i intensywności. Świat, który stworzył na papierze, to fascynujący, choć niepokojący krajobraz – mieszanka zaawansowanej technologii, surowej natury i zniszczeń.




Kolory w komiksie, często kontrastujące, budują emocje i dynamikę, przyciągając uwagę czytelnika do każdego kadru. Rebelka umiejętnie balansuje pomiędzy monumentalnością świata a intymnością chwili, zwłaszcza w scenach przedstawiających relację Davida z Chloe – postacią zarówno mechaniczną, jak i na swój sposób ludzką.




Stwórca Ścigany przez Własne Dzieci

Jednym z najważniejszych wątków komiksu jest ucieczka Davida przed owocami jego własnej pracy – robotami i stworzeniami owładniętymi przez nanity. Te nanotechnologie, które niegdyś miały być symbolem zaawansowania i władzy człowieka nad materią, teraz stają się jego największym zagrożeniem. David, ścigany przez swoje własne kreacje, staje przed moralnym dylematem: czy może naprawić swoje błędy, czy już jest za późno?



Motyw dojrzewania Davida, od młodego geniusza do mężczyzny konfrontującego się z konsekwencjami swoich działań, buduje głębię postaci. Chapman znakomicie ukazuje ten proces, prowadząc bohatera przez rozterki emocjonalne, moralne i technologiczne. Czujemy się trochę jak w bańce czasu. W końcu... to już kiedyś się działo?




Technologia – Zbawienie czy Przekleństwo?

W „Genezie” technologia pełni rolę zarówno wybawiciela, jak i oprawcy. To dzięki niej David zostaje przywrócony do życia, ale jednocześnie właśnie technologia, którą stworzył, wymyka się spod kontroli, zmieniając świat w niebezpieczne miejsce. Chapman subtelnie, ale skutecznie zadaje pytania: czy człowiek, który staje się twórcą tak potężnych narzędzi, nie traci kontroli nad swoim dziełem? Czy możemy przewidzieć, do czego doprowadzą nasze innowacje, kiedy zaczynają żyć własnym życiem?




Relacja Davida z Chloe, jego wiernym androidem, dodaje tej opowieści warstwę emocjonalną. Chloe nie jest tylko narzędziem – jej lojalność i oddanie są głęboko ludzko brzmiące, co otwiera dyskusję na temat natury uczuć w świecie sztucznej inteligencji. Czy android może być prawdziwie lojalny? Czy ma własną wolę? Czy to, co postrzegamy jako uczucie, jest jedynie efektem doskonale zaprogramowanej logiki? Chapman i Rebelka zmuszają nas do refleksji nad tym, jak daleko posuniemy się w integracji technologii z naszym życiem.


Akcja, Dylematy i Emocje – Komiks, Który Trzyma w Napięciu

„Geneza” to nie tylko filozoficzne rozważania o roli technologii w świecie, ale także pełnokrwista opowieść akcji. Wraz z rozwojem fabuły, napięcie stale rośnie, a David, ścigany przez stworzenia, nomen omen k†ore sam stworzył pośrednio lub bezpośrednio, zmuszony jest do konfrontacji zarówno z nimi, jak i ze sobą samym. Każde spotkanie z wytworami nanotechnologii to walka na śmierć i życie, w której bohater nie tylko walczy o przetrwanie, ale też mierzy się z odpowiedzialnością za świat, który pomógł stworzyć.

Komiks oferuje dynamiczną akcję, w której napięcie narasta z każdą stroną. Rebelka świetnie oddaje zarówno ruch, jak i chaos towarzyszący starciom z przeciwnikami, a także złożoność relacji między bohaterami.



Przyszłość Ściga Bohatera – Czy David Znajdzie Odkupienie?

„Geneza” to opowieść o dojrzewaniu, o konieczności zmierzenia się z konsekwencjami własnych decyzji, nawet jeśli wydają się one odległe i niemożliwe do odwrócenia. Chapman ukazuje podróż Davida od młodego geniusza do człowieka, który zaczyna dostrzegać ciemne strony swojej wizji technologicznej utopii. Czy David znajdzie odkupienie, czy stanie się ofiarą świata, który sam stworzył? To pytanie pozostaje otwarte i nadaje „Genezie” głęboki, egzystencjalny wymiar.



Podsumowanie – Komiks, Który Zmusza do Myślenia i Zachwyca Wizualnie

„Geneza” to połączenie wizualnego kunsztu Jakuba Rebelki z przemyślaną, wielowarstwową opowieścią Nathana Chapmana. To komiks, który jednocześnie wciąga dynamiczną akcją, ale też zmusza do refleksji nad przyszłością technologii i ludzką odpowiedzialnością za własne dzieła. Fani science fiction i dystopijnych wizji znajdą tu coś dla siebie, a miłośnicy sztuki komiksowej będą zachwyceni niezwykłymi ilustracjami.

To historia o tworzeniu, zniszczeniu i odkupieniu, a także o człowieczeństwie w świecie zdominowanym przez technologię. „Geneza” to nie tylko opowieść o przyszłości – to przypowieść o nas samych, ukazana przez pryzmat tego, co możemy stworzyć i czym możemy stać się w obliczu naszych własnych wynalazków.


Ocena: 9/10

Seria: Geneza

Format: 168x258 mm

Liczba stron: 144

Oprawa: twarda

Druk: kolor

ISBN-13: 9788366128903

Data wydania: 25 styczeń 2022

Wydawnictwo: Kultura Gniewu


Scenariusz: Clay McLeod Chapman

Rysunki: Jakub Rebelka

Kolory: Patricio Delpechio

Tłumaczenie: Jacek Żuławnik

Redakcja: Michał Olech

Wydawca oryginału: Boom Studios


Gdzie kupić komiks "Geneza"?

Na stronie Kultury Gniewu można dorwać komiks aż 50% taniej!

Zobacz także:

0 comments

Łączna liczba wyświetleń