Recenzja książki "Fashion Book. Zaprojektuj własną kolekcję"

6/09/2014

"Fashion Book. Zaprojektuj własną kolekcję", jak już sama nazwa wskazuje, nie jest typową książką. Jest to poradnik dla osób, które chcą rozpocząć przygodę w świecie mody. Osobiście może i nie marzę o karierze sławnej projektantki, ani nie śledzę tego co się dzieje na wybiegach, jednak książka ta naprawdę bardzo mnie zainteresowała i dużo się dzięki niej dowiedziałam. Dla osób, które wiążą swoją przyszłość z modą, ale nie wiedzą jak ją rozpocząć, ta książka będzie idealnym przewodnikiem. Ale i taki laik jak ja znajdzie w niej coś dla siebie.

Pozycja ta stworzona została przez Marie Vendittelli, która już od 20 lat tworzy własne projekty, ubrania i dodatki, a także przez ilustratorkę Sophie Griotto. Griotto tworzyła między inni dla Diora i Clarins oraz czasopism takich jak ELLE i Galeries Lafayette.Książka ta zaczyna się bardzo ciekawymi, motywującymi słowami, po których można się już spodziewać, że będzie to naprawdę interesująca i konkretna lektura. "Fashion Book" podzielona jest na kilka głównych rozdziałów, a w każdym znajduje się wiele rad, ćwiczeń oraz informacji. Pierwszy rozdział poświęcony został nauce rysowania sylwetki. Za pomocą prostych obrazów, mnóstwa wskazówek i przedstawienia proporcji ciała i twarzy, autorki książki przeprowadzają czytelnika przez podstawy, które powinien opanować projektant. Kolejny, już trochę dłuższy i bardziej skomplikowany, rozdział skupia się na projektowaniu stroju. Tu również nie brakuje masy ćwiczeń, rad i ciekawostek ze świata mody, jednak tym razem dotyczą one głównie kolorów i tkanin.

Gdy przejdzie się już przez te dwa pierwsze rozdziały i opanuje podstawy, zaczyna się prawdziwa praca projektanta, gdyż kolejna część skupia się na określaniu swojego stylu i wymyślaniu kolekcji wiosna-lato oraz jesień-zima. Te dwa typy kolekcji rządzą się swoimi prawami, a dzięki temu poradnikowi czytelnik dowie się jakie typy tkanin czy modele najlepiej pasują do obranej pory roku. Jest to książka o modzie i projektowaniu ubrań dlatego też nie mogło w niej zabraknąć przedstawienia różnych typów ubrań. 


Po zaprojektowaniu kolekcji, a przynajmniej po zapoznaniu się z zasadami i wieloma ciekawymi wskazówkami, pora na krótką historię domów mody - haute coutre, a następnie co nieco o najważniejszym wydarzeniu projektanta - pokazie mody. Na koniec czytelnik, przyszły projektant mody, otrzymuje garść informacji i ćwiczeń dotyczących makijażu oraz fryzur, które dopełniają naukę przedstawiania modelek. No i oczywiście w takiej pozycji nie mogłoby zabraknąć szkicownika na samym końcu.

Uważam, że jest to naprawdę dobry poradnik. Wszystko w nim jest bardzo przejrzyste, zrozumiałe i na pewno pomocne. Świetne w "Fashion Booku" jest to, że nie jest to tylko sucha teoria. Mamy tu tak wiele praktyki i całe mnóstwo ćwiczeń różnego rodzaju, które nie skupiają się tylko na rysowaniu, ale także na doborze elementów i poszukiwaniach. Między nauką i ćwiczeniami czytelnik poznaje również postacie największych projektantów i pełno informacji o świecie mody.

"Fashion Book" już na pierwszy rzut oka prezentuje się naprawdę ciekawie. W środku znajduje się mnóstwo świetnych ilustracji zarówno modelek, strojów, dodatków, jak i na pozór mało ważnych elementów - takich jak np. taśma klejąca, na której zaczepiona jest rada. Wszystkie obrazki zostały przedstawione dosyć szczegółowo, każdy jest inny i to wszystko nadaje tej książce naprawdę niesamowity klimat, inspiruje i pobudza wyobraźnię - aż chcę się tworzyć!

Bardzo miło będę wspominać "Fashion Book", mimo iż nie na pewno nie wiążę swojej przyszłości z modą. W tej książce znalazłam wiele świetnych inspiracji modowych, które na pewno wykorzystam. Jednak przede wszystkim w końcu zyskałam wiele wskazówek i rad dotyczących rysowania postaci. Polecam ten poradnik. Może i nie jest on za gruby, ale posiada mnóstwo istotnych informacji i z pewnością jest wart swojej ceny.

Autor: Marie Vendittelli, Sophie Griotto
Gatunek: Poradnik
Wydawnictwo: IUVI
Liczba stron: 128

Zobacz także:

4 komentarze

 1. Dla zainteresowanych. Ja, choć ubieram się dość modnie, wolę kupić ksiażkę niż ubranie, a rysować niezbyt lubię,choć umiem.
  http://zakurzone-stronice.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka kompletnie nie dla mnie. Za modą jakoś szczególnie nie szaleję, ani nawet się tym nie interesują. Ale jeśli kogoś to ciekawi to czemu nie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapowiada się interesująco. Kto wie, może nawet sprawdzę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Z modą nie czuję się zbytnio związana, rysować nie umiem, a projekty w głowie to jedyne projekty ubrań jakie tworzę, to po tę książkę chętnie bym sięgnęła :)

  OdpowiedzUsuń