Recenzja książki "Sherlock Holmes: Studium w szkarłacie. Znak czterech. Pies Baskerville'ów"

5/31/2014

Już jakiś czas temu zauważyłam, że powstała pewnego rodzaju "moda" na Sherlocka Holmesa i wszędzie się o nim mówiło. Wstyd się przyznać, ale do tej pory nie miałam okazji zetknąć się z nim bliżej, nie licząc oczywiście dwóch filmów z Robertem Downey'em Jr'em. W końcu przyszedł czas, że mogłam zapoznać się z tą klasyką literatury angielskiej i to w odnowionym wydaniu. Jest to pierwszy tom kompletnej edycji przygód najsłynniejszego detektywa na świecie, w którym znaleźć można "Studium w szkarłacie", "Znak czterech" i "Psa Baskerville'ów". Już na samym początku muszę przyznać, że jestem pod ogromnym wrażeniem całej postaci Sherlocka Holmesa. Już teraz rozumiem dlaczego jego postać stała się tak popularną ikoną i nie wygasła mimo upływu lat. Detektyw jest bardzo specyficzny i wyjątkowy pod każdym względem. Cechuje go niesamowicie bystry umysł, który potrzebuje niecodziennych zagadek tak samo jak tlenu. Jest mistrzem w swoim fachu i fascynuje mnie sposób, w jaki dochodzi on do konkretnych wniosków.

"Studium w szkarłacie" jest idealną pozycją, od której można zacząć swoją przygodę z tym ekscentrycznym detektywem. W tej powieści ukazane zostało pierwsze spotkanie Holmesa z Watsonem, a także wyjawiono dużo podstawowych, interesujących informacji o tej dwójce. Ponadto, oczywiście, na głównym planie jest wątek kryminalny, czyli pierwsza sprawa słynnego duetu - wspólnie badają zagadkę dwóch niezwykłych zbrodni w Londynie

"Znak czterech" to druga minipowieść znajdująca się w tym wydaniu. Pewnego dnia młoda kobieta zwraca się o pomoc do detektywa i z pozoru proste zlecenie rozwikłania sprawy zaginięcia jej ojca przybiera niespodziewanego i niebezpiecznego obrotu. Tak samo jak w poprzedniej historii, dochodzi tu do wielu dziwnych  zdarzeń i tylko Sherlock Holmes wraz z doktorem Watsonem są w stanie rozwiązać ową sytuację.  

Ostatnia historia, jednocześnie najdłuższa, nosi tytuł "Pies Baskerville'ów". Tym razem bohaterowie starają się rozwiązać kolejną nietypową sprawę rodu Baskerville'ów, na których rzekomo ciąży klątwa. Według legendy rodzinę prześladuje czarny pies, który zionie ogniem i morduje po kolei przedstawicieli rodu...

"Świat jest pełen rzeczy oczywistych, których ludzie w ogóle nie spostrzegają."

Każda z przedstawionych opowieści przedstawiona jest z punktu widzenia doktora Watsona, który skrupulatnie spisuje poczynania detektywa. Poza tym wszystkie są jednowątkowe, skupiają się tylko i wyłącznie na rozwiązywaniu zagadki, dzięki czemu nie ma niepotrzebnych zapychaczy i nic nie rozprasza uwagi czytelnika, a co za tym idzie - opowieści nie są specjalnie długie, ale dostarczają naprawdę dużo emocji. Mimo iż jest to klasyka XIX-wiecznej literatury angielskiej, to napisana jest w bardzo przystępnym, zrozumiałym dla czytelnika języku. Myślę, że nikt nie będzie miał problemu z twórczością słynnego Arthura Conana Doyle'a.

Te trzy wspominane powieści zawarte są w bardzo ładnie wydanej książce o twardej oprawie i dość dużym formacie. Lektura ta prezentuje się bardzo elegancko i już na pierwszy rzut oka widać, że mamy do czynienia z klasyką. Dodatkowo w tym wydaniu znalazły się oryginalne ilustracje Sidneya Pageta, który znany jest głównie właśnie z ilustrowania opowiadań o Sherlocku Holmesie.

Moje pierwsze spotkanie z Holmesem i Watsonem uważam za wyjątkowo udane i z pewnością jeszcze nie raz do nich powrócę. Bardzo spodobała mi się ta kryminalna tematyka i jednowątkowa forma. Z niecierpliwością wypatruję kolejnych dwóch tomów kompletnej edycji przygód najsłynniejszego detektywa wszech czasów.

Autor: Arthur Conan Doyle
Gatunek: Kryminał
Seria / cykl wydawniczy: Sherlock Holmes t.1
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Liczba stron: 494

Zobacz także:

9 komentarze

 1. Już na mnie ta pozycja czeka :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Na razie jeszcze podziwiam tę książkę na swojej półce. Jak rozliczę się z pozycji recenzenckich, to mam zamiar po nią sięgnąć. :) Oby udało mi się to zrobić jak najszybciej. :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo mi się podobał ten tom przygód Holmesa :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Sherlock to klasyka :) Uwielbiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Właśnie powolutku czytam "Psa", bo od roku nie mogę skończyć księgi ze wszystkimi opowieściami o Sherlocku. Uwielbiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. U mnie też się właśnie pojawiła jej recenzja :D Świetna książka, co tu dużo mówić :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Książka nie dla mnie :)) Ale super, że ma ona swoich fanów;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Miałam przyjemność czytać tę książkę (recenzję znajdziesz na moim blogu). Pięknie wydana. Wydawnictwo bardzo się postarało. Czekam na kolejne dwa tomy ;) Całość będzie pięknie wyglądała na półce. Prawdziwa ozdoba biblioteczki :)
  - Miłośniczka Książek -

  OdpowiedzUsuń